wtorek, 21 maja 2013

Diagnostyka niepłodności: Badanie nasienia - jaki wynik mieści się w normie? Testy dodatkowe



Jakiś czas temu pisaliśmy na temat norm i interpretacji wyników ogólnych parametrów spermiogramu (artykuł znajdziecie pod tym linkiem). Wspomnieliśmy również, że prawidłowy wynik badania ogólnego nie daje całkowitej pewności, że plemniki danego pacjenta są zdolne do zapłodnienia, dlatego wykonuje się również testy dodatkowe. Wyniki tych testów i ich interpretację prezentujemy poniżej: 


  • Test MAR i test Immunobead - testy te sprawdzają obecność przeciwciał przeciwplemnikowych w ejakulacie. Wynik wynoszący mniej niż 50% plemników związanych z cząsteczkami uznaje się za prawidłowy. Wyższy wynik wiąże się z zaburzeniem funkcji plemników i niepłodnością o podłożu immunologicznym, a także obniżoną zdolnością przenikania plemników przez śluz szyjki macicy, i niższym potencjałem do zapłodnienia. 
  • Posiew i antybiogram - wynik posiewu obejmuje nazwę obecnego w spermie mikroorganizmu (bakterii lub grzyba), a antybiogram opisuje wrażliwość patogenu na poszczególne antybiotyki, a więc umożliwia wybranie najskuteczniejszego leku. Wynik pozytywny oznacza, obecność mikroorganizmów w nasieniu, która może być związana ze stanem zapalnym oraz leukocytospermią.
    Trzeba pamiętać, że wynik ogólnego posiewu może być niepełny. Diagnostykę często trzeba uzupełnić dodatkowymi badaniami wykrywającymi bakterie przenoszone drogą płciową takie jak Chlamydia trachomatis, Ureaplasma urealitycum, Mycoplasma genitalium. 
  • Badanie chromatyny plemnikowej - wynikiem tego badania jest indeks DFI , który oznacza odsetek plemników z uszkodzeniami chromatyny (główny składnik chromosomów). DFI niższy niż 15% to wynik poprawny. Zwiększona liczba plemników z uszkodzeniami chromatyny obniża potencjał do zapłodnienia oraz zwiększa ryzyko samoistnych poronień. 
  • Test HBA - test ten sprawdza dojrzałość i funkcjonalność plemników, którą wyraża ich zdolność do wiązania się z kwasem hialuronowym. Więcej niż 80% plemników związanych do płytki z hialuronianem w badaniu oznacza wynik prawidłowy. Rezultat niższy oznacza obniżoną dojrzałość i funkcjonalność plemników. Komórki rozrodcze które słabo wiążą się z hialuronianem nie są w stanie rozpoznać komórki jajowej i przebić się przez jej osłonkę. 
  • Test Leucoscreen - nieprawidłowy wynik wynosi więcej niż 1 mln aktywnych leukocytów w 1 ml spermy. Taki rezultat jest podstawą do zdiagnozowania leukocytospermii. Może to świadczyć o nieprawidłowościach w układzie rozrodczym męskim, np. infekcji. Często koreluje z obniżonymi parametrami nasienia i jest wskazaniem do wykonania posiewu nasienia. 

Aby móc prawidłowo ocenić faktyczny stan zdrowia układu rozrodczego pacjenta należy wziąć pod uwagę nie tylko wyniki wspomnianych przez nas badań i analiz. Istnieje również szereg czynników, których wpływ może zmieniać rezultaty testów i które uwzględnia się analizując otrzymany wynik. Jakie to czynniki? O tym już w kolejnym artykule z tego cyklu.



Brak komentarzy :

Prześlij komentarz