czwartek, 30 stycznia 2014
wtorek, 28 stycznia 2014
czwartek, 23 stycznia 2014

Otyłość - wróg płodności

Informujemy, że blog zostanie wkrótce zamknięty. Wszystkie treści, których autorami byli członkowie zespołu Kliniki leczenia niepłodności Zięba zostały przeniesione na blog firmowy kliniki. Przeczytaj ten wpis tutaj: https://ziebaclinic.pl/otylosc-wrog-plodnosci/
czwartek, 16 stycznia 2014

Pestycydy przyczyniają się do rozwoju endometriozy

Informujemy, że blog zostanie wkrótce zamknięty. Wszystkie treści, których autorami byli członkowie zespołu Kliniki leczenia niepłodności Zięba zostały przeniesione na blog firmowy kliniki. Przeczytaj ten wpis tutaj: https://ziebaclinic.pl/pestycydy-przyczyniaja-sie-do-rozwoju-endometriozy/
wtorek, 14 stycznia 2014

Artykuł gościnny: Mięśniaki w ciąży


Zapraszamy do lektury artykułu jednego z naszych Partnerów - potralu StrefaRodzinka.pl


Czasami zdarza się, że ciężarna podczas badania USG na początku ciąży (dopochwowego) dowiaduje się, że ma mięśniaki. Tworzą się one z tkanki mięśniowej macicy. Są to guzy nienowotworowe, powstające wewnątrz macicy i dookoła niej, co przyczynia się do zniekształcania się tego narządu.
 
Zazwyczaj, jeśli występują one, to po kilka (kilkanaście) w skupisku.
 
Mięśniaki są guzami łagodnymi, więc nie stanowią zagrożenia dla Twojego zdrowia czy życia.
Za najczęstszą przyczynę ich tworzenia się, podaje się duże stężenie estrogenu i progesteronu w organizmie kobiety. Mogą być one również dziedziczne. Najgorszym skutkiem powstania mięśniaków dla kobiety jest fakt niemożności zajścia w ciążę. Są one bowiem odpowiedzialne za niepłodność w około 5-10% wykrytych przypadków. Dlatego w takiej sytuacji, po ich usunięciu lekarze zalecają jak najszybsze zajście w ciążę, aby nie zdążyły się one wytworzyć po raz kolejny.
 
Mięśniaki, jeśli są odpowiednio często kontrolowane, nie są wyrokiem dla Twojej ciąży. Będziesz musiała częściej chodzić do lekarza i mieć robione badanie USG (mięśniaki w okresie ciąży najczęściej rosną wraz z płodem, ponieważ w ciąży poziom progesteronu zwiększa się). W czasie badania lekarz sprawdzi stan Twojego zdrowia, jak również zadba o dokładne zbadanie płodu, żeby zweryfikować, czy ciąża rozwija się prawidłowo.
 
W zależności od tego, gdzie one powstały, dzielimy je na:
  • podsurowicówkowe- na zewnątrz trzonu macicy
  • śródścienne- w ścianie macicy
  • podśluzówkowe- wewnątrz macicy (najbardziej zagrażające dziecku)
 
Jeśli mamy do czynienia z małymi mięśniakami, zazwyczaj nie odczujesz żadnych dolegliwości. Należy tylko pamiętać o ich odpowiednio częstym kontrolowaniu. Jeśli rosną, a nie powodują bólu, leczone są farmakologicznie. Natomiast w sytuacji gdy ich wzrost jest szybki, a dolegliwości są znaczne, zazwyczaj leczenie przebiega operacyjnie. W ciąży jednak nie praktykuje się leczenia mięśniaków.
 
Mięśniaki w ciąży mogą powodować:
  • skurcze macicy, co może spowodować przedwczesny poród
  • że dziecko urodzi się mniejsze i słabsze (mięśniaki zabierają mu miejsce i nie pozwalają na prawidłowy rozwój)
  • poronienie
  • bóle miednicy i plamienie
  • krwawienie po porodzie, komplikacje podczas porodu, zniekształcenie płodu (jeśli są one bardzo duże)
 
Przeważnie lekarze kierują ciężarną z mięśniakami do szpitala na kilka dni (zależne jest to od ich rozrostu, a wiek ciąży nie ma nic do rzeczy), celem wykonania dokładnych badań USG i KTG.
 
Jeśli sytuacja tego wymaga (duże ryzyko przedwczesnego porodu), ciężarnej podawane są leki sterydowe, przyspieszające rozwój płuc płodu. W razie wcześniejszego porodu jest szansa na mniejsze komplikacje w układzie oddechowym noworodka. Jeśli mięśniaki nie są za duże, poród może odbyć się siłami natury. Jeśli zaś są duże i usytuowane w okolicy ujścia macicy, zazwyczaj ciąża kończy się cięciem cesarskim.
 
Po ciąży (szczególnie jeśli planujesz kolejną) konieczne jest usunięcie mięśniaków (metodą laparoskopii lub tradycyjną). Najwcześniej 6  tygodni po porodzie. Czasem zdarza się, że po urodzeniu dziecka mięśniaki samoistnie zmniejszają się (ponieważ zmniejsza się poziom progesteronu).
 
Po przejściu klimakterium nowe mięśniaki nie powstają, a te które już są nie rosną, a czasem nawet zmniejszają się, ponieważ poziom estrogenu jest wówczas znacznie niższy.

Artykuł pochodzi z portalu