Informujemy, że blog zostanie wkrótce zamknięty. Wszystkie treści,
których autorami byli członkowie zespołu Kliniki leczenia niepłodności
Zięba zostały przeniesione na blog firmowy kliniki. Przeczytaj ten wpis
tutaj: https://ziebaclinic.pl/przyczyny-nieplodnosci-cykl-miesiaczkowy-zrodlo-plodnosci-kobiet/
środa, 9 stycznia 2013
Przyczyny niepłodności: Cykl miesiączkowy - źródło płodności. Kiedy mówimy o zaburzeniach cyklu menstruacyjnego?
Wyślij pocztą e-mail
Wrzuć na bloga
Udostępnij w X
Udostępnij w usłudze Facebook
Udostępnij w serwisie Pinterest
Etykiety:
cykl menstruacyjny
,
menstruacja
,
miesiączka
,
niepłodność
,
niepłodność kobiet
,
nieregularne miesiączki
,
przyczyny niepłodności
,
zaburzenia cyklu miesiączkowego
,
zaburzenia miesiączkowania
Subskrybuj:
Komentarze do posta
(
Atom
)
Czytam Waszego bloga i znajduje tu wiele cennych informacji, jako ze od 3 lat bezskutecznie staram się o dziecko.
OdpowiedzUsuńOkazało się, ze moje endometrium nie zmienia się w fazie lutealnej na jednorodne (jest cały czas trójlinijne). Stosuje Luteine i Estrofem, ale nie pomagaja. Endo w dniu owulacji ma 8mm, a 10 dni po owulacji 12mm, ale nadal ma 3 warstwy. Czy rzeczywiscie moze to byc przyczyna moich bezskutecznych starań? Czy w jakis sposób mozna wpłynąć na zmiane endometrium w fazie lutealnej, aby było gotowe na przyjecia zarodka?
Niewiele jesteśmy w stanie odpowiedzieć na Pani pytanie, ponieważ nie znamy szczegółów.
UsuńDlaczego stosuje Pani Estrofem i Luteinę? Czy cykl jest naturalny, czy stymulowany? Czy jest Pani przygotowywana do jakiegoś zabiegu wspomaganego rozorodu?
Przyczyn bezskutecznych starań może być mnóstwo, z relacji niewiele wynika, a endometrium musiałby ocenić lekarz (choć wymieniona grubość endometrium jest prawidłowa). Może dzięki Pani odpowiedzi na powyższe pytania będziemy mogli rozpocząć bardziej konkretną dyskusję.
Pozdrawiamy!
Staram sie o dziecko wyłącznie na cyklach naturalnych, z monitoringiem i potwierdzoną owulacją. Luteinę i Estrofen przyjmuje własnie na cienkie endometrium, które swego czasu w dniu owulacji miewało 5 mm. Mój lekarz natomiast niepokoi sie faktem, że moje endometrium cały cykl jest trójlinijne, a po owulacji z tego co wiem, powinno być jednolite. Stąd moje pytanie, czy brak zmiany endometrium po uwluacji, pomimo jego przrostu może byc powodem naszych niepowodzeń? Dziękuję za zaangażowanie i czekam na odpowiedź.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam :)
Po pierwsze trzeba pamiętać, że udowodniono, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę przy przyjmowaniu egzogennych estrogenów (n.p. Estrofemu) jest mniejsze niż w cyklu zupełnie naturalnym.
UsuńMusielibyśmy również wiedzieć coś więcej o przyjmowaniu przez Panią luteiny. Ważne jest, w którym momencie cyklu zaczyna ją Pani przyjmować, w jakich dawkach i jaka jest droga podania - czy doustna, czy dopochwowa.
W celu dokładniejszej diagnostyki dobrze by było uzupełnić badania USG wykonując w drugiej połowie cyklu biopsję endometrium przy użyciu specjalnej kaniuli - pipelli. Jest to badanie bezbolesne, nie wymagające znieczulenia ogólnego ani pobytu w szpitalu. Biopsja pozwoliłaby na bezpośrednią ocenę, w której fazie rzeczywiście znajduje się endometrium.