czwartek, 26 kwietnia 2018

Cynk kluczowym mikroelementem dla jakości komórek jajowych


Przyczyny niepłodności są bardzo różnorodne. U jej podstaw może leżeć wiele czynników. Jednakże głównym powodem problemów z zajściem w ciążę u kobiet pozostają zaburzenia owulacji. Owulacja, czyli uwolnienie jajeczka gotowego do zapłodnienia, powinna mieć miejsce raz w miesiącu. Sama owulacja to jednak nie wszystko, aby zajście w ciążę i jej prawidłowy rozwój były możliwe. Komórka jajowa zdolna do zapłodnienia musi być także odpowiedniej jakości.

Kobieta przychodzi na świat z określoną pulą małych pęcherzyków znajdujących się w jajnikach. W każdym z pęcherzyków znajduje się malutkie jajeczko w początkowym stadium rozwoju, otoczone warstwami mniejszych komórek somatycznych, wspierających późniejszy wzrost i rozwój oocytu. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej kaskada zdarzeń biologicznych powoduje uruchomienie rekrutacji małych pęcherzyków, ich wzrost i dojrzewanie. Obecność i dostępność składników odżywczych i mikroelementów w środowisku pęcherzyków jajnikowych, w których wzrastają i dojrzewają komórki jajowe ma ogromny wpływ na ich jakość.

Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że jednym z kluczowych mikroelementów decydujących o dojrzewaniu komórek jajowych jest cynk. W ostatnim czasie naukowcy z Uniwersytetu Pensylwania przedstawili dowody na to, że niedobór tego pierwiastka może prowadzić do zaburzeń wczesnych etapów dojrzewania oocytów, czego rezultatem jest ograniczenie ich zdolności do podziału i uniemożliwienie zapłodnienia nawet, gdy zostaną uwolnione podczas owulacji. Stwierdzili, że niedobór cynku prowadzi do ograniczenia wzrostu komórek jajowych, przez co oocyty są mniejsze niż powinny. Pojawiają się także nieprawidłowości w rozwoju otaczających je komórek somatycznych, których zadaniem jest wspieranie wzrostu i dojrzewania oocytu. Zaburzony zostaje również podział komórkowy zwany mejozą, którego prawidłowy przebieg jest niezbędny dla osiągnięcia przez komórkę jajową stadium zdolnego do zapłodnienia przez plemnik oraz późniejszego prawidłowego rozwoju zarodka.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz